poniedziałek, 8 stycznia 2018

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek - Elena Favilli, Francesca Cavallo


Opowieści na dobranoc dla młodych buntowiczek - Elena Favilli, Francesca Cavallo
Debit, 2017
tłumaczenie: Ewa Borówka
stron: 232




„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to bestseller, który zyskał międzynarodowy rozgłos i ogromne zainteresowanie, zwłaszcza ze strony rodziców, chcących czytać swym córką coś więcej niż tylko historię o księżniczkach. Elena Favilli i Francesca Cavallo wybrały sto kobiecych postaci, najwybitniejszych przedstawicielek przeróżnych dziedzinie z przeszłości i teraźniejszości by przedstawić je młodym czytelniczkom. Wszystkie historie utrzymane są w formie krótkiej opowiastki – jednostronicowej, a każdej towarzyszy portret wybranej postaci autorstwa jednej z wielu ilustratorek z całego świata. 

Dla młodych buntowniczek ze wszystkich stron świata:
wyzwólcie marzenia,
mierzcie wysoko,
stawiajcie opór,
a w chwilach zwątpienia pamiętajcie:
macie rację.


Książka ma stanowić inspirację dla dziewczynek, by podążały własną, wybraną przez siebie drogą niezależnie od przeciwności i wyrosły na silne, pewne siebie kobiety. Każda z postaci zaprezentowanej w książce stanowi przykład takiej postawy. I tutaj jeden z największych plusów książki – różnorodność bohaterek. A znajdziemy tam zarówno wojowniczki, artystki, kobiety nauki, polityki, ale także modelki, sportsmenki i wiele innych. Istotne jest także to, że postacie pochodzą z różnych części świata i znajdziemy tam przedstawicielki wszystkich kontynentów, ras i religii. To ważne, że autorki nie ograniczyły się do tak typowego europocentrycznego (lub anglosaskiego) światopoglądu.

Elena Favilli i Francesca Cavallo

Kolejną wielką zaletą książki jest jej wydanie. Jest piękne. Mimo, że ilustracje bardzo różnią się stylem, to każda jest na swój sposób piękna. Troszkę żałuje, że oprócz portretu danej postaci nie znalazło się tam też coś z jej świata, coś co bardziej poruszałoby dziecięcą wyobraźnię niż portret. Ale i tak jest dobrze :)

To, co dla jednych jest zaleta, dla innych może stanowić wadę, a „Opowieści dla młodych buntowniczek” mogą być odbierane przez niektórych rodziców jako kontrowersyjne. Przede wszystkim owa różnorodność w doborze bohaterek sprawia jednocześnie, że nie wszystkie one spotkają się z powszechnym uznaniem. To co je łączy to duch niezależności i siła, a więc są to często postacie skomplikowane i niejednoznaczne. Konwencja króciutkich opowieści nie pozwala na przedstawienie nawet ułamka tej złożoności. Nie wszystkim rodzicom będzie odpowiadało stawianie za wzór dla swych córek carycy Katarzyny, Yoko Ono, krwawych plemiennych wojowniczek, piratki czy dziewczynki, która zmieniała płeć.

 Z tego też względu proponowałabym książkę raczej dla starszych dziewczynek – takich, którym już można wytłumaczyć, że bunt przeciw normom społecznym (a one zawsze wiążą się z ograniczeniami) czasem jest czymś pozytywnym, a czasem nie. Stąd właśnie moje największe zastrzeżenie do książki, jednostronicowe opowieści są bardzo spłycone i jednowymiarowe. Wolałabym kilka postaci (a nie aż 100) ale przedstawionych bardziej wiarygodnie i trochę ciekawiej.
Popularność „Opowieści…” sprawiła, że autorki stworzyły drugi tom zawierający opisy kolejnych niezwykłych kobiet w dziejach ludzkości



Sam pomysł stworzenia takiej książki uważam jednak za bardzo udany. Poprzednie wieki sprawiły, że przywykliśmy do postrzegania świata jako miejsca w którym, większość wielkich osiągnięć, przypisywana jest mężczyznom. Z zażenowaniem przyznaję, że o części wybitnych kobiecych postaci przedstawionych w książce, dotąd nie słyszałam. A im częściej powtarzamy naszym dzieciom – i chłopcom i dziewczynkom – że mogą osiągnąć w życiu wszystko o czym marzą – tym lepiej.

4,46/5 - goodreads.com
7,39/10 - lubimyczytac.pl

2 komentarze:

  1. Mój siostrzeniec jest jeszcze za mały na tę książkę.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa książka, sama też chętnie bym ją przeczytała. ;)

    OdpowiedzUsuń