poniedziałek, 26 lutego 2018

Zakazane życzenie - Jessica Khoury




Zakazane życzenie - Jessica Khoury
Sine Qua Non, 2017
tłumaczenie: Maciej Pawlak
ston: 352




„Zakazane życzenie” jest jedną z tych przyjemnych bajkowych książek, które świetnie się czyta. Od dziecka mam słabość do wschodnich baśni, pełnych magii, dżinów i ghulów. Nic tak nie rozpalało mojej wyobraźni jak „Baśnie tysiąca i jednej nocy”, pustynie, wielbłądy, orientalne, pełne przepychu miasta i magia tuż, tuż, na wyciągnięcie ręki.  Opowieść o Aladynie zawsze należała do moich ulubionych, byłam więc bardzo ciekawa, co w tym temacie uda się stworzyć pani Khoury – a to niełatwe zadanie, by posługując się tak znanymi, klasycznymi elementami uzyskać coś oryginalnego.

Od razu powiem, że autorce się to udało. Między innymi dlatego, że główną bohaterką opowieści uczyniła intrygującą (nawet  jeśli momentami nieco irytującą) postać dżina – Zahrę. Zamknięty od kilku tysiącleci w swojej lampie dżin, jest niezwykłym dopełnieniem duetu ze sprytnym ulicznym złodziejaszkiem – Aladynem. Wzajemne relacje tej dwójki są jednym z głównych wątków (jeśli nie najważniejszym) całej tej historii. A jednocześnie zostają one przedstawione bez typowej nachalności, subtelnie i z wyczuciem. 
Jessica Khoury
Jessica Khoury jest także autorką cieszącej się duża popularnością trylogii Corpus – na polskim rynku ukazał się tylko pierwszy tom: Geneza (2012)

Autora wzbogaciła klasyczną opowieść o dodatkowe wątki. W stworzonej przez nią rzeczywistości dżiny i ludzie toczą wojnę, co sprawia, że główna postać Zahra musi ukrywać swoją tożsamość. Jednocześnie otrzymuje ona propozycję od władcy swej rasy: jeśli wypełni powierzone jej zadanie może po tysiącleciach niewolni uzyskać wymarzoną wolność. Jak łatwo się domyśleć powierzona jej misja, będzie sprzeczna z jej odczuciami. Ciekawy jest także motyw trzech życzeń, choć możliwości dżina wydają się nieograniczone, to każde życzenie ma tak naprawdę swoją cenę, którą prędzej czy później trzeba będzie zapłacić.
„Zakazane życzenie” jest promowane jako pierwsza część cyklu, ale jak dotąd informacje dotyczące kolejnych części są nieznane

Pierwsze wydanie: luty 2016
„Zakazane życzenie” zostało napisane bardzo prostym, lekkim językiem. Miejscami może nawet nieco zbyt lekkim – słowne przepychanki między głównymi bohaterami wydają się bardzo współczesne. Nie psuje to jednak całego klimatu opowieści. A ten jest, jak można się było tego spodziewać, bardzo magiczny. To jedna z największych zalet książki. Autorce udało się zachować konwencje baśni, w której co prawda bohaterów spotykają magiczne sytuacje, ale to oni sami i ich wybory kształtują całą opowieść. Jest i morał, choć pani Khury nie stara się specjalnie moralizować – wszystko więc tak jak lubię :)

4,03/5 - goodreads.com
7,39/10 - lubimyczytac.pl

4 komentarze: