piątek, 29 grudnia 2017

Susza - Jane Harper



Szusza - Jane Harper
Czarna Owca, 2017
tłumaczenie: Magdalena Nowak
stron: 371
cykl: "Aaron Falk" 01




Mimo wielu pochlebnych recenzji nie byłam przekonana co do „Suszy” dopóki nie zaczęłam jej czytać. Trudno uwierzyć, że jest to debiutancka powieść autorki, tak bogaty i sprawny wydaje się jej literacki warsztat. Świetnie udaje jej się zarówno budowanie napięcia jak i oddawanie, trudnych do uchwycenia, zbiorowych emocji mieszkańców miasteczka. W „Suszy” jest wszystko co dobry thriller powinien zawierać: brutalną zbrodnię, świetnie skonstruowane charaktery, zagadkę do rozwikłania oraz kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji. To, co  stanowi o niezwykłości „Suszy” to jednak klimat jaki udaje się autorce stworzyć. Czytelnik niemal czuje suche, piaszczyste powietrze Australii na własnej skórze.
Jane Harper
„Szusza” zajęła 5 miejsce w plebiscycie goodreads na najlepszą książkę w katergorii kryminał/thriller, oraz 6 w kategorii debiut

W małym, naznaczonym suszą  miasteczku Kierrawa dochodzi do rodzinnej tragedii. Żona i małe dziecko zostają zabici przez męża i ojca, który następnie popełnia samobójstwo. Zdarzenie to tylko pogłębia uczucie depresji w jakim od dłuższego czasu żyją mieszkańcy – głównie rolnicy i hodowcy, których brak deszczu zmusił do odstrzałów własnego bydła i myśli o porzuceniu rodzinnych stron. Nikt nie kwestionuje przebiegu zdarzeń ani winy Luka – nikt oprócz jego rodziców. Desperacko chcąc poznać prawdę decydują się na sprowadzenie do miasteczka Aarona Falka, przyjaciela z młodości ich syna, a obecnie agenta FBI. Jest to jednak ryzykowny krok. Aarona z Kierrawą łączy trudna przeszłość, wiele lat temu wraz z ojcem zostali wplątani w tragiczną śmierć lokalnej nastolatki. Luka i Aaron wzajemnie poświadczyli swoje alibi w dzień morderstwa, żaden jednak nigdy nie zapytał gdzie naprawdę wtedy byli.
Pierwsze wydanie: maj 2016
Prawa do ekranizacji „Suszy” zostały już sprzedane, bliższe szczegóły dotyczące realizacji filmu są jednak nieznane

Oprócz Aarona Falka w książce pojawia się jeszcze kilka ważnych i kilkanaście mniej ważnych postaci. To co należy pokreślić, to fakt, że wszystkie one zostały doskonale nakreślone, są charakterystyczne ale nie przerysowane, złożone i autentyczne. W powieści istnieje także bohater zbiorowy – mieszkańcy Kierrawy, ich nastroje, depresja, rosnąca niechęć, wrogość i strach są istotnym elementem całej opowieści.
„Susza” zdobyła wiele nagród literackich w tym Australian Book of the Year


Fabuła jest świetnie pomyślana, świetnie skonstruowana i tak też przedstawiona. Wydarzenia z przeszłości rzutują na teraźniejszość i nie ma tu żadnej niepotrzebnej sceny ani nieprzemyślanego elementu. Mimo tej precyzji całość napisana jest lekko i z wyraźną swobodą. A wszystko to sprawia, że książki nie da się odłożyć przed dotarciem do ostatniej strony. Jedyne zastrzeżenie jakie przychodzi mi do głowy, to nie do końca satysfakcjonujące rozwiązanie, ale może po prost udałam się autorce zaskoczyć :) 
Druga powieść z Aronem Folkiem „Force of Nature” ukazała się we wrześniu 2017r. w Australii.  Europejskie i amerykańskie wydanie planowane jest na luty 2018r. 

4,06/5 - goodreads.com
7,15/10 - lubimyczytac.pl 

6 komentarzy:

  1. Jeszcze nie przeczytałam tej książki, ale mam ją w planach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedy nadrobię wszystkie zaległości chętnie się z nią zaprzyjaźnię ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapowiada się ciekawie, będę na nią polować.:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cenię sobie dopracowane książki, a taka właśnie się wydaje. Nie słyszałam dotąd o tym tytule, ale nie ukrywam, że mnie zaciekawiłaś.

    OdpowiedzUsuń